Niewiele filmów w ostatnim czasie wzbudzało tyle kontrowersji co Interstellar Christophera Nolana.
Oparty na w części prawdziwych teoriach naukowych (polecamy: http://time.com/3572988/interstellar-science-fact-check/) zaskakuje niesamowitymi zdjęciami i muzyka. Film zdaje sie zadawać ważne pytania dotyczące granic nieokiełznanej konsumpcji i jej konsekwencji. A także tego czym jesteśmy we wszechświecie i jak wszystko tak naprawdę jest relatywne. Trudno oprzeć sie wrażeniu ze to ze spotkaliśmy sie w tym czasie, tej przestrzeni i tym wymiarze jest dziełem przypadku. Na pewno daje do myślenia. Mimo wielu rzeczy jakie mu sie zarzuca ma bardzo dobry rating na IMDB (8.9/10).

“„Interstellar” dwie rzeczy z pewnością robi świetnie – pokazuje zjawiska fizyczne z pogranicza ludzkiego pojmowania tak, że budzą potężne emocje oraz oszałamia doskonałymi obrazami obiektów, których nikt jeszcze nie widział. Ale – chyba dla równowagi, pokazuje też kilka naukowych bzdur, od których bolą zęby.
Teoria względności to taki kawałek fizyki, który – mimo, że znany od 100 lat – wciąż nie przebił się do naszej świadomości. Pewnie każdy coś tam słyszał o paradoksie bliźniąt, o tym że im szybciej się poruszamy, tym wolniej dla nas płynie czas. Ale to przecież kompletna abstrakcja – przy prędkościach, jakie rozwijamy na co dzień, różnice upływu czasu sięgają miliardowych części sekundy. Podobnie z wpływem grawitacji – drobne różnice, których możemy doznać, dają równie znikome zyski lub straty czasowe.”
CrazyNauka.pl

“Interstellar najbliżej jest do 2001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka. Nie jest to oczywiście aż tak odważny obraz, jak arcydzieło z 1968 r., ale i tak daleko mu do innych, bardziej sztampowych i niewymagających intelektualnego wysiłku produkcji z gatunku SF z ostatnich lat.
Nolan przy pomocy wizualnego języka parafrazuje dokonania wspomnianego mistrza. Ducha Odysei wyczuwa się tutaj z łatwością. O jego obecności świadczy nawet sposób w jaki wykonano efekty specjalne. Brytyjski reżyser ma w zwyczaju poleganie na trikach i konstrukcjach, które robi się naprawdę, przed kamerą. To widać. Interstellar jest bardzo namacalne, mimo, iż na ekranie często widzimy rzeczy, których dotąd nie widział żaden Ziemianin. Kapitalna robota. ”
gram.pl

“Pod jak zawsze nienaganną warstwą wizualną twórca „Memento” (2000) i „Incepcji” (2010) ukrywa prawdziwe przesłanie swojego nowego filmu. A są nim emocje i relacje międzyludzkie w obliczu apokalipsy – miłość ojca do dzieci, strach przed śmiercią czy bezsilność wobec upływającego czasu. Bo właśnie czas odgrywa tu rolę kluczową. Wszystko przemija, zdaje się tłumaczyć widzowi Nolan. Nic nie jest dane raz na zawsze. – Ludzkość narodziła się na Ziemi, ale nigdy nie miała tutaj zginąć – mówi w jednej ze scen Cooper, główny bohater grany przez Matthew McConaugheya.
Pobrzmiewająca w jego wypowiedzi nadzieja jest zresztą charakterystyczna dla całego filmu. Nolan poświęca jej dużo miejsca. Z premedytacją tworzy świat, w którym nadzieja jest już tylko melodią przeszłości. Świat bez ambicji, marzeń i pasji. Zdominowany przez codzienny, przyziemny pragmatyzm, którego wymaga sytuacja, w jakiej znalazła się ludzkość. Nawet sportu nikt już nie uprawia (karykaturalna scena z grą w ukochany przez Amerykanów bejsbol), bo i po co?”
Newsweek PL

“Szalenie podobała mi się pierwsza połowa filmu, wprowadzająca w chylący się ku upadkowi świat: jeszcze funkcjonujący, lecz pęknięty, trawiony nie tylko chorobami i głodem, lecz przede wszystkim brakiem nadziei. W szkołach dzieciaki uczą się, że lądowanie na Księżycu zostało sfingowane, by doprowadzić do bankructwa Związku Radzieckiego; rodzice porzucają marzenia i kariery na rzecz walki o przetrwanie; nikt nie potrafi już nawet porządnie grać w bejsbol. Nolan stworzył świat, w którym jedna z najważniejszych wartości definiujących człowieczeństwo – nieustanna chęć odkrywania nowego, przełamywania barier – zostaje wykorzeniona przez strach i poczucie beznadziei. Jeszcze nie wypada całkiem się poddać, ale nikomu nie chce się już walczyć. Wizja wyniszczonej żarłocznym konsumpcjonizmem Ziemi zwracającej się przeciwko swoim mieszkańcom jest autentycznie przerażająca”
Onet.pl

 • Anarchistyczny Festiwal Filmowy 2017
  Anarchistyczny Festiwal Filmowy 2017
 • XVIII Targi FILM VIDEO FOTO (Łódź, 2015)
  XVIII Targi FILM VIDEO FOTO (Łódź, 2015)
 • 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie w Warszawie
  14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie w Warszawie
 • American Film Festival 2014 – przyznano nagrody
  American Film Festival 2014 – przyznano nagrody